E37L421CPN123MEM9U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37L421CPN123MEM9U
E37L421CPN123MEM9U
Part Number
E37L421CPN123MEM9U
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 420V SCREW
Data sheet
E37L421CPN123MEM9U.pdf
Delivery Services
E37L421CPN123MEM9U
Comments
    E37L421CPN123MEM9U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance12000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency31.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency32.853 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz