E37L451CPN682MEJ1U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37L451CPN682MEJ1U
E37L451CPN682MEJ1U
Part Number
E37L451CPN682MEJ1U
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Data sheet
E37L451CPN682MEJ1U.pdf
Delivery Services
E37L451CPN682MEJ1U
Comments
    E37L451CPN682MEJ1U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)7.165" (182.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency21.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency29.892 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz