E37L451CPN822MFF5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37L451CPN822MFF5U
E37L451CPN822MFF5U
Part Number
E37L451CPN822MFF5U
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Data sheet
E37L451CPN822MFF5U.pdf
Delivery Services
E37L451CPN822MFF5U
Comments
    E37L451CPN822MFF5U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency24 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency32.853 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)13mOhm @ 120Hz