E37L501CPN682MFE3U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37L501CPN682MFE3U
E37L501CPN682MFE3U
Part Number
E37L501CPN682MFE3U
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Data sheet
E37L501CPN682MFE3U.pdf
Delivery Services
E37L501CPN682MFE3U
Comments
    E37L501CPN682MFE3U Specifications
    SeriesU37L
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency21.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency29.892 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz