E37L501CPN822MFK0U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37L501CPN822MFK0U
E37L501CPN822MFK0U
Part Number
E37L501CPN822MFK0U
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
Data sheet
E37L501CPN822MFK0U.pdf
Delivery Services
E37L501CPN822MFK0U
Comments
    E37L501CPN822MFK0U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)7.520" (191.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency26.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency32.853 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 120Hz