E37X351CPN822MEE3U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37X351CPN822MEE3U
E37X351CPN822MEE3U
Part Number
E37X351CPN822MEE3U
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Data sheet
E37X351CPN822MEE3U.pdf
Delivery Services
E37X351CPN822MEE3U
Comments
    E37X351CPN822MEE3U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency27.918 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)15mOhm @ 120Hz