E37X401CPN682MFA5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37X401CPN682MFA5U
E37X401CPN682MFA5U
Part Number
E37X401CPN682MFA5U
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Data sheet
E37X401CPN682MFA5U.pdf
Delivery Services
E37X401CPN682MFA5U
Comments
    E37X401CPN682MFA5U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)4.173" (106.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency24.252 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)19mOhm @ 120Hz