E37X421CPN562MFA5U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37X421CPN562MFA5U
E37X421CPN562MFA5U
Part Number
E37X421CPN562MFA5U
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 420V SCREW
Data sheet
E37X421CPN562MFA5U.pdf
Delivery Services
E37X421CPN562MFA5U
Comments
    E37X421CPN562MFA5U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated420 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)4.173" (106.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency42.441 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)21mOhm @ 120Hz