E37X501CPN562MFE3U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37X501CPN562MFE3U
E37X501CPN562MFE3U
Part Number
E37X501CPN562MFE3U
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Data sheet
E37X501CPN562MFE3U.pdf
Delivery Services
E37X501CPN562MFE3U
Comments
    E37X501CPN562MFE3U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
    Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency18.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency42.441 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)19mOhm @ 120Hz