E37X501CPN682MEM9U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
E37X501CPN682MEM9U
E37X501CPN682MEM9U
Part Number
E37X501CPN682MEM9U
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Data sheet
E37X501CPN682MEM9U.pdf
Delivery Services
E37X501CPN682MEM9U
Comments
    E37X501CPN682MEM9U Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing1.252" (31.80mm)
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#15000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency22.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency31.725 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)16mOhm @ 120Hz