ECO-S1JP472DA
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
ECO-S1JP472DA
ECO-S1JP472DA
Part Number
ECO-S1JP472DA
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Data sheet
ECO-S1JP472DA.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
ECO-S1JP472DA
Comments
    ECO-S1JP472DA Specifications
    SeriesTS-UP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#3000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.86 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.589 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)81mOhm @ 120Hz