EDH158M035S9TAA
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EDH158M035S9TAA
EDH158M035S9TAA
Part Number
EDH158M035S9TAA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD
Data sheet
EDH158M035S9TAA.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EDH158M035S9TAA
Comments
    EDH158M035S9TAA Specifications
    SeriesEDH
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.25 A @ 10 kHz