EDH337M063S9TAA
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EDH337M063S9TAA
EDH337M063S9TAA
Part Number
EDH337M063S9TAA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
Data sheet
EDH337M063S9TAA.pdf
Delivery Services
EDH337M063S9TAA
Comments
    EDH337M063S9TAA Specifications
    SeriesEDH
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)
    Ripple Current @ Low Frequency650 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency812.5 mA @ 10 kHz