EEE-TKA332UAM
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEE-TKA332UAM
EEE-TKA332UAM
Part Number
EEE-TKA332UAM
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD
Data sheet
EEE-TKA332UAM.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EEE-TKA332UAM
Comments
    EEE-TKA332UAM Specifications
    SeriesTK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseRadial, Can - SMD
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
    Ripple Current @ Low Frequency825 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.1 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 100kHz