EEU-EB2C151S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-EB2C151S
EEU-EB2C151S
Part Number
EEU-EB2C151S
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Data sheet
EEU-EB2C151S.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EEU-EB2C151S
Comments
    EEU-EB2C151S Specifications
    SeriesEB-A
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance150 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated160 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency704 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.28 A @ 100 kHz