EEU-ED2V470SB
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-ED2V470SB
EEU-ED2V470SB
Part Number
EEU-ED2V470SB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Data sheet
EEU-ED2V470SB.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EEU-ED2V470SB
Comments
    EEU-ED2V470SB Specifications
    SeriesED
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency320 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency800 mA @ 100 kHz