EEU-ED2W330Y
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-ED2W330Y
EEU-ED2W330Y
Part Number
EEU-ED2W330Y
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Data sheet
EEU-ED2W330Y.pdf
Delivery Services
EEU-ED2W330Y
Comments
    EEU-ED2W330Y Specifications
    SeriesED-A
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency340 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency850 mA @ 100 kHz