EEU-EE2E820S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-EE2E820S
EEU-EE2E820S
Part Number
EEU-EE2E820S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL
Data sheet
EEU-EE2E820S.pdf
Delivery Services
EEU-EE2E820S
Comments
    EEU-EE2E820S Specifications
    SeriesEE-A
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance82 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#10000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency588 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.68 A @ 100 kHz