EEU-FC1A822
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-FC1A822
EEU-FC1A822
Part Number
EEU-FC1A822
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
EEU-FC1A822.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EEU-FC1A822
Comments
    EEU-FC1A822 Specifications
    SeriesFC
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance16 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.09 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.635 A @ 100 kHz