EEU-FC1C472SB
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-FC1C472SB
EEU-FC1C472SB
Part Number
EEU-FC1C472SB
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Data sheet
EEU-FC1C472SB.pdf
Delivery Services
EEU-FC1C472SB
Comments
    EEU-FC1C472SB Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance20 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance4700 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.329 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.74 A @ 100 kHz