EEU-FC1J821SB
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-FC1J821SB
EEU-FC1J821SB
Part Number
EEU-FC1J821SB
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
EEU-FC1J821SB.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EEU-FC1J821SB
Comments
    EEU-FC1J821SB Specifications
    SeriesFC
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance43 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.939 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.585 A @ 100 kHz