EEU-FC2A331SB
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-FC2A331SB
EEU-FC2A331SB
Part Number
EEU-FC2A331SB
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
EEU-FC2A331SB.pdf
Delivery Services
EEU-FC2A331SB
Comments
    EEU-FC2A331SB Specifications
    RatingsAEC-Q200
    Impedance70 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency923 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.42 A @ 100 kHz