EEU-FC2A391
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-FC2A391
EEU-FC2A391
Part Number
EEU-FC2A391
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
EEU-FC2A391.pdf
Delivery Services
EEU-FC2A391
Comments
    EEU-FC2A391 Specifications
    SeriesFC
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance62 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance390 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.6 A @ 100 kHz