EEU-FK1V332SB
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-FK1V332SB
EEU-FK1V332SB
Part Number
EEU-FK1V332SB
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RAD TH
Data sheet
EEU-FK1V332SB.pdf
Delivery Services
EEU-FK1V332SB
Comments
    EEU-FK1V332SB Specifications
    SeriesFK
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    Impedance18 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#5000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.28 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.85 A @ 100 kHz