EEU-HD1A682
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-HD1A682
EEU-HD1A682
Part Number
EEU-HD1A682
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
EEU-HD1A682.pdf
Delivery Services
EEU-HD1A682
Comments
    EEU-HD1A682 Specifications
    SeriesHD
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance6800 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.57 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.806 A @ 100 kHz