EEU-HD1H561S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-HD1H561S
EEU-HD1H561S
Part Number
EEU-HD1H561S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
EEU-HD1H561S.pdf
Delivery Services
EEU-HD1H561S
Comments
    EEU-HD1H561S Specifications
    SeriesHD
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance560 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency650 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency975 mA @ 100 kHz