EEU-TA1A222B
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-TA1A222B
EEU-TA1A222B
Part Number
EEU-TA1A222B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
EEU-TA1A222B.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EEU-TA1A222B
Comments
    EEU-TA1A222B Specifications
    SeriesTA
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance32 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.588 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.985 A @ 100 kHz