EEU-TA1A222S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-TA1A222S
EEU-TA1A222S
Part Number
EEU-TA1A222S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Data sheet
EEU-TA1A222S.pdf
Delivery Services
EEU-TA1A222S
Comments
    EEU-TA1A222S Specifications
    Ratings-
    Impedance42 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.44 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.8 A @ 100 kHz