EEU-TA1E102B
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-TA1E102B
EEU-TA1E102B
Part Number
EEU-TA1E102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Data sheet
EEU-TA1E102B.pdf
Delivery Services
EEU-TA1E102B
Comments
    EEU-TA1E102B Specifications
    Ratings-
    Impedance32 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.489 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.985 A @ 100 kHz