EEU-TA1H331S
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-TA1H331S
EEU-TA1H331S
Part Number
EEU-TA1H331S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
EEU-TA1H331S.pdf
Delivery Services
EEU-TA1H331S
Comments
    EEU-TA1H331S Specifications
    Ratings-
    Impedance88 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#-
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency942.5 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.45 A @ 100 kHz