EEU-TA1H471B
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-TA1H471B
EEU-TA1H471B
Part Number
EEU-TA1H471B
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
EEU-TA1H471B.pdf
Delivery Services
EEU-TA1H471B
Comments
    EEU-TA1H471B Specifications
    Ratings-
    Impedance53 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.238 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.65 A @ 100 kHz