EEU-TA1J221B
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-TA1J221B
EEU-TA1J221B
Part Number
EEU-TA1J221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
EEU-TA1J221B.pdf
Delivery Services
EEU-TA1J221B
Comments
    EEU-TA1J221B Specifications
    Ratings-
    Impedance85 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency884 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.36 A @ 100 kHz