EEU-TA1J221SB
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-TA1J221SB
EEU-TA1J221SB
Part Number
EEU-TA1J221SB
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
EEU-TA1J221SB.pdf
Delivery Services
EEU-TA1J221SB
Comments
    EEU-TA1J221SB Specifications
    Ratings-
    Impedance120 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance220 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency845 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.3 A @ 100 kHz