EEU-TA1J331B
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EEU-TA1J331B
EEU-TA1J331B
Part Number
EEU-TA1J331B
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
EEU-TA1J331B.pdf
Delivery Services
EEU-TA1J331B
Comments
    EEU-TA1J331B Specifications
    Ratings-
    Impedance70 mOhms
    Tolerance±20%
    Capacitance330 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.295" (7.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.079 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.66 A @ 100 kHz