EKMG351ELLR47MF11D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMG351ELLR47MF11D
EKMG351ELLR47MF11D
Part Number
EKMG351ELLR47MF11D
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL
Data sheet
EKMG351ELLR47MF11D.pdf
Delivery Services
EKMG351ELLR47MF11D
Comments
    EKMG351ELLR47MF11D Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance0.47 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.098" (2.50mm)
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency27.5 mA @ 100 kHz