EKMG500ELLR33ME11D
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMG500ELLR33ME11D
EKMG500ELLR33ME11D
Part Number
EKMG500ELLR33ME11D
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Data sheet
EKMG500ELLR33ME11D.pdf
Delivery Services
EKMG500ELLR33ME11D
Comments
    EKMG500ELLR33ME11D Specifications
    SeriesKMG
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance0.33 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.079" (2.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#1000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
    Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.3 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.75 mA @ 100 kHz