EKMH100VSN153MP30T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH100VSN153MP30T
EKMH100VSN153MP30T
Part Number
EKMH100VSN153MP30T
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
EKMH100VSN153MP30T.pdf
Delivery Services
EKMH100VSN153MP30T
Comments
    EKMH100VSN153MP30T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.97 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.1276 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 120Hz