EKMH100VSN393MR40T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH100VSN393MR40T
EKMH100VSN393MR40T
Part Number
EKMH100VSN393MR40T
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP
Data sheet
EKMH100VSN393MR40T.pdf
Delivery Services
EKMH100VSN393MR40T
Comments
    EKMH100VSN393MR40T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance39000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.69 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.9852 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)21mOhm @ 120Hz