EKMH101VSN821MP30T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH101VSN821MP30T
EKMH101VSN821MP30T
Part Number
EKMH101VSN821MP30T
Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
Data sheet
EKMH101VSN821MP30T.pdf
Delivery Services
EKMH101VSN821MP30T
Comments
    EKMH101VSN821MP30T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance820 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated100 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.32 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.584 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)303mOhm @ 120Hz