EKMH160VSN153MP40T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH160VSN153MP40T
EKMH160VSN153MP40T
Part Number
EKMH160VSN153MP40T
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Data sheet
EKMH160VSN153MP40T.pdf
Delivery Services
EKMH160VSN153MP40T
Comments
    EKMH160VSN153MP40T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.55 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.754 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)44mOhm @ 120Hz