EKMH250VSN153MQ45T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH250VSN153MQ45T
EKMH250VSN153MQ45T
Part Number
EKMH250VSN153MQ45T
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Data sheet
EKMH250VSN153MQ45T.pdf
Delivery Services
EKMH250VSN153MQ45T
Comments
    EKMH250VSN153MQ45T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.15 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.402 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)33mOhm @ 120Hz