EKMH250VSN183MR40T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH250VSN183MR40T
EKMH250VSN183MR40T
Part Number
EKMH250VSN183MR40T
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Data sheet
EKMH250VSN183MR40T.pdf
Delivery Services
EKMH250VSN183MR40T
Comments
    EKMH250VSN183MR40T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance18000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.54 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.8232 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 120Hz