EKMH251VSN222MA80U
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH251VSN222MA80U
EKMH251VSN222MA80U
Part Number
EKMH251VSN222MA80U
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Data sheet
EKMH251VSN222MA80U.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EKMH251VSN222MA80U
Comments
    EKMH251VSN222MA80U Specifications
    SeriesKMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusActive
    Applications-
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.87 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.805 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)113mOhm @ 120Hz