EKMH350VSN153MR45T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH350VSN153MR45T
EKMH350VSN153MR45T
Part Number
EKMH350VSN153MR45T
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Data sheet
EKMH350VSN153MR45T.pdf
Delivery Services
EKMH350VSN153MR45T
Comments
    EKMH350VSN153MR45T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance15000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.72 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.0176 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 120Hz