EKMH350VSN822MQ40T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH350VSN822MQ40T
EKMH350VSN822MQ40T
Part Number
EKMH350VSN822MQ40T
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Data sheet
EKMH350VSN822MQ40T.pdf
Delivery Services
EKMH350VSN822MQ40T
Comments
    EKMH350VSN822MQ40T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance8200 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.53 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.7324 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)51mOhm @ 120Hz