EKMH500VSN103MA40T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH500VSN103MA40T
EKMH500VSN103MA40T
Part Number
EKMH500VSN103MA40T
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Data sheet
EKMH500VSN103MA40T.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EKMH500VSN103MA40T
Comments
    EKMH500VSN103MA40T Specifications
    SeriesKMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance10000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.03 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.3524 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)33mOhm @ 120Hz