EKMH500VSN272MP30T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH500VSN272MP30T
EKMH500VSN272MP30T
Part Number
EKMH500VSN272MP30T
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Data sheet
EKMH500VSN272MP30T.pdf
Delivery Services
EKMH500VSN272MP30T
Comments
    EKMH500VSN272MP30T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2700 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.69 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency1.8252 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)123mOhm @ 120Hz