EKMH500VSN562MQ40T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH500VSN562MQ40T
EKMH500VSN562MQ40T
Part Number
EKMH500VSN562MQ40T
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Data sheet
EKMH500VSN562MQ40T.pdf
Delivery Services
EKMH500VSN562MQ40T
Comments
    EKMH500VSN562MQ40T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance5600 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.916 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)59mOhm @ 120Hz