EKMH630VSN222MP35T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH630VSN222MP35T
EKMH630VSN222MP35T
Part Number
EKMH630VSN222MP35T
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Data sheet
EKMH630VSN222MP35T.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Delivery Services
EKMH630VSN222MP35T
Comments
    EKMH630VSN222MP35T Specifications
    SeriesKMH
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance2200 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.73 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.076 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)113mOhm @ 120Hz