EKMH6R3VSN393MR35T
Home > All Products > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors
EKMH6R3VSN393MR35T
EKMH6R3VSN393MR35T
Part Number
EKMH6R3VSN393MR35T
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 6.3V SNAP
Data sheet
EKMH6R3VSN393MR35T.pdf
Delivery Services
EKMH6R3VSN393MR35T
Comments
    EKMH6R3VSN393MR35T Specifications
    Impedance-
    Tolerance±20%
    Capacitance39000 µF
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.26 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.5208 A @ 100 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)26mOhm @ 120Hz